Kartka z kalendarza – Światowy Dzień bez Tytoniu
Już niebawem – 31 maja br., obchodzić będziemy Światowy Dzień bez Tytoniu
To szczególny dzień, w którym kierujemy uwagę świata na problem palenia tytoniu oraz możliwości uniknięcia powodowanych przez nią zgonów i chorób.
Celem corocznej akcji jest podnoszenie świadomości o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu.
Światowy Dzień bez Tytoniu jest dobrą okazją, by wszyscy wspólnie mogli zastanowić się, jak uniknąć negatywnych konsekwencji palenia.
Palenie tytoniu to globalny problem zdrowia publicznego.
Zgodnie z danymi GBD w 2019 roku, łączna liczba palaczy na świecie to 1,14 mld (ok. 15% populacji świata), z czego 115 mln stanowią palacze w wieku 15-24 lat.
Wśród problemów zdrowotnych związanych z obciążeniem chorobowym wynikającym z palenia tytoniu wymienia się m.in.:
- chorobę niedokrwienną serca,
- udary,
- raka płuc,
- raka jelita grubego i
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP).
Ze względu na częstość występowania tych chorób, te uznawane są jako choroby cywilizacyjne i główne powody przedwczesnych zgonów i obniżonej jakości życia populacji krajów wysokorozwiniętych.
Na świecie łączna liczba zgonów przypisanych paleniu tytoniu z powodu tych i pozostałych chorób to 7,7 mln., natomiast 200 mln, to utrata lat życia skorygowanych o niesprawność(DALY).
W Polsce w 2019 r. skala zjawiska rozpowszechnienia palenia wśród osób w wieku 15-24 lat dotyczyła ok. 25% kobiet i 28% mężczyzn, a w odniesieniu do wszystkich grup wiekowych 2 na 10 rejestrowanych zgonów przypisanych było paleniu tytoniu.