80. Gromadzenie danych o wynagrodzeniach

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rozpoczyna proces ponownego gromadzenia danych o wynagrodzeniach osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych, które posiadają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Celem zbiórki jest uzyskanie informacji o wartości wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych w ramach wszystkich form zatrudnienia, a także pozyskanie danych dotyczących struktury zatrudnienia z podziałem na grupy zawodowe i kategorie personelu.

Dodatkowo gromadzone są dane o strukturze przychodów i kosztów prowadzonej działalności przez świadczeniodawcę.

Dane o wynagrodzeniach należy podać za wrzesień 2024 roku i powinny obejmować:

  • wszystkich zatrudnionych pracowników, niezależnie od formy zatrudnienia, zaangażowanych w realizację świadczeń finansowanych ze środków publicznych
  • wybrane podstawowe dane finansowe dotyczące funkcjonowania Podmiotu za okresy: styczeń – czerwiec 2024 r. i styczeń – wrzesień 2024 r.,

 

natomiast w przypadku podmiotów objętych zakresem ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2023 r., poz. 120 z późn. zm.), to jest objętych obowiązkiem prowadzenia pełnej księgowości oraz stosowania standardu rachunku kosztów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 października 2020 r. w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów świadczeniodawców (Dz.U. z 2020 r. poz. 2045) dodatkowo należy przekazać:

  • listę OPK,
  • miejsca pracy OPK.

Dane gromadzone są poprzez dedykowaną aplikację dostępną na stronie: appRKP (Raport Kadrowo-Płacowy)

 

Chcąc wspomóc Państwa w przygotowaniu danych, Agencja organizuje w dniach 13-15 listopada 2024 r. w godzinach 11-15, dedykowane szkolenia w formie on-line poprzez platformę zoom:

  • 13.11.2024 szkolenie dla podmiotów będących szpitalami, które są zobligowane do stosowania standardu rachunku kosztów,
  • 14.11.2024 szkolenie dla pozostałych podmiotów, które są zobligowane do stosowania standardu rachunku kosztów,
  • 15.11.2024 szkolenie dla podmiotów, które nie są zobligowane do stosowania standardu rachunku kosztów np.: podstawowa opieka zdrowotna, indywidualne praktyki lekarskie, stomatologiczne, pielęgniarskie, fizjoterapeutyczne.

 

Aby zgłosić chęć uczestnictwa należy do 8.11.2024 r. przesłać swoje zgłoszenie. Link do zgłoszenia – kliknij tutaj.

 

W dniu poprzedzającym szkolenie, na adres wskazany w zgłoszeniu, zostanie przesłany program szkolenia wraz z linkiem umożliwiającym dostęp do platformy szkoleniowej.

 

Informujemy, że na stronie aplikacji dostępne są: szablony do przekazania danych oraz szczegółowe instrukcje. Link do aplikacji – kliknij tutaj.

 

Termin przekazania danych upływa:

  • 29 listopada 2024 r. – dla podmiotów mających podpisane umowy w rodzajach świadczeń inne niż leczenie szpitalne,
  • 13 grudnia 2024 r. – dla podmiotów mających podpisane umowy w rodzaju leczenie szpitalne (z rodzajem umowy „03”).