W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę Cookies
X

Rekomendacja w zakresie #PPZ #48aa – Profilaktyka zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)

Rekomendacja 6/2024 z dnia 14 października 2024 r. Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zalecanych technologii medycznych, działań przeprowadzanych w ramach programów polityki zdrowotnej oraz warunków realizacji tych programów, dotyczących zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) zgodnie z przepisem art. 48aa ust. 8 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej stanowi aktualizację rekomendacji nr 2/2019 z dnia 11 października 2019 r. i tym samym zastępuje dokument z 2019 r., który staje się wersją archiwalną.

Rekomendacja zawiera modelowe rozwiązanie dla danego problemu zdrowotnego – Profilaktyka zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego.

Wydana rekomendacja zwalnia JST z konieczności nadsyłania do zaopiniowania programu polityki zdrowotnej przygotowanego zgodnie z jej treścią.

Tym samym rekomendacja stanowi wzorzec dla przygotowywanych przez JST projektów programów dla tego problemu zdrowotnego.

Prezes Agencji rekomenduje przeprowadzanie w ramach programów polityki zdrowotnej w populacji ogólnej działań informacyjno-edukacyjnych na temat zachowań prozdrowotnych, czynników ryzyka i korzyści płynących z profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz rozpowszechnianie informacji na temat udziału w powszechnym programie szczepień przeciw HPV, a w populacji po ukończeniu 14 r.ż. do ukończenia 26 r.ż. profilaktyki zakażeń HPV w formie szczepień wychwytujących.

W związku z powyższym od 14 października 2024 r. w celu przygotowania PPZ w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego należy brać pod uwagę zapisy rekomendacji nr. 6/2024.

Uwaga

Nie ma konieczności modyfikowania obecnie realizowanych programów, które weszły w życie przed opublikowaniem zaktualizowanej rekomendacji, jednakże po zakończeniu obecnie realizowanej edycji PPZ na podstawie  Rekomendacji nr 2/2019, treść projektu PPZ należy dostosować do brzmienia aktualnej Rekomendacji nr 6/2024, a następnie przesłać do Agencji na podstawie art. 48aa ust. 11 ustawy oświadczenie o zgodności projektu PPZ z tą rekomendacją. Podkreślenia wymaga, że nie ma możliwości kontynuacji przyszłych edycji PPZ w niezmienionej formie.

Ponadto warto zwrócić uwagę, że JST posiadają możliwość zakończenia realizacji i finansowania aktualnej edycji programu, przy czym każdorazowo konieczne jest przeprowadzenie analizy okoliczności wskazujących na niecelowość kontynuowania realizacji i finansowania programu polityki zdrowotnej oraz analizy możliwości wcześniejszego zakończenia realizacji i finansowania tego programu w odniesieniu do zakładanych celów programu.

 

Publikacja w BIP >>