Rozmowy przy okrągłym stole ,,Wytyczne do pilotaży” – debata ekspercka
18 lipca br. miała miejsce debata ekspercka – rozmowy przy okrągłym stole ,,Wytyczne do pilotaży”, będąca wspólną inicjatywną AOTMiT oraz NIL.
Wydarzenie otworzył Prezes Daniel Rutkowski. Celem debaty było omówienie dokumentu opracowanego przez AOTMiT „Wytyczne do programów pilotażowych”, a także przegląd dotychczas ocenianych pilotaży, jak również wniosków z oceny świadczeń z programów pilotażowych.
W gronie ekspertów znaleźli się – dr n. med. Tomasz Maciejewski, członek Rady NIL IN, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka, dr Małgorzata Sobotka-Gałązka, Dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, Jakub Kraszewski, Dyrektor Naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Szpitala Klinicznego GUMed, Artur Prusaczyk, Wiceprezes Zarządu Centrum Medyczno-Diagnostycznego Sp. z o. o., Michał Gontkiewicz, Przewodniczący zespołu ds. e-zdrowia NIL, Artur Białoszewski, członek Rady NIL IN, Dyrektor programu SGH-WUM EMBA w ochronie zdrowia, Monika Tyburska, Ministerstwo Zdrowia, Magdalena Mycek, Ministerstwo Zdrowia, Beata Kasińska, Kierownik Działu Świadczeń Kompleksowych i Pilotaży w Departamencie Świadczeń Opieki Zdrowotnej, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia, Krzysztof Zdobylak, Ekspert ds. transformacji i strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia, dr Magdalena Koperny, Kierownik Działu Projektów Strategicznych, Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej, AOTMiT, dr n. o zdr. Katarzyna Sejbuk-Rozbicka, Jarosław Gruszka, Główny Specjalista, Dział Oceny Wyrobów Medycznych, Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej, AOTMiT.
Debatę ekspercką poprowadzili Łukasz Sosnowski, Partner Operacyjny NIL IN, Joanna Syta, Dyrektor Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej, AOTMiT oraz i Katarzyna Kędzior, Kierownik Działu Standaryzacji Świadczeń Opieki Zdrowotnej, AOTMiT.
Podczas wydarzenia czołowi eksperci – praktycy we wdrażaniu programów pilotażowych, przedstawili swoje opinie o dokumencie ,,Wytyczne do programów pilotażowych”, a także dyskutowali, o tym, co należy zrobić, żeby zwiększyć efektywność pilotaży. Uczestnicy debaty, podzielili się również swoimi doświadczeniami wynikającymi z realizacji pilotaży dla organizacji jak i pacjentów.
W trakcie dyskusji eksperckiej zwrócono uwagę na:
- możliwość zapewniania ciągłości świadczeń dla pacjentów od momentu uzyskaniu wyników pilotażu do pełnoskalowego wdrożenia rozwiązania (m.in. obejmującego zakwalifikowanie testowanego świadczenia jako świadczenie gwarantowane),
- systemowej priorytetyzacji i koordynacji pilotaży od przygotowywania programu aż po ocenę wyników – śródokresowych i końcowych, co umożliwi reagowanie na potencjalne trudności pojawiające się w trakcie realizacji i zapewnienie prawidłowej kontynuacji programu lub przedwczesnego zakończenia programu,
- uwzględnienie kwestii i potrzeb umożliwiających płynną realizację programów pilotażowych poprzez m.in. zapewnienie odpowiedniego finansowania na realizację pilotaży z uwzględnieniem wymaganego zaangażowania i kompetencji personelu realizującego programy pilotażowe.
Podsumowując debatę kluczowe jest podkreślenie, iż opracowane przez AOTMiT ,,Wytyczne do programów pilotażowych”, służą standaryzacji i przejrzystości procesu przygotowywania i ewaluacji pilotaży. Uczestnicy debaty wskazali, jak ważny i potrzebny jest to dokument na drodze optymalizacji projektowania, wdrażania oraz monitorowania programów.
Cele operacyjne, scenariusze wdrożeniowe w przypadku zrealizowania się ryzyk programowych, niezbędne zmiany formalno-prawne, partnerstwo publiczno-prywatne oraz przykłady dotychczasowych ograniczeń pilotaży, to kluczowe obszary, które zidentyfikowano w trakcie panelu dyskusyjnego, jako istotne w dalszych pracach nad Wytycznymi.
Efektywność programów pilotażowych uwarunkowana jest prawidłowością metodyczną pilotaży, wiarygodnością danych gromadzonych w ramach realizowanych programów, dostosowaniem infrastruktury baz danych, monitorowaniem i egzekwowaniem wyników śródokresowych, a także informacją zwrotną dla świadczeniodawców.
Debata ekspercka, w gronie czołowych praktyków we wdrażaniu programów pilotażowych, to wspólna inicjatywa AOTMiT i NIL.
W dniu 17 lipca br. Agencja zawiązała współpracę z lekarzami, podpisując porozumienie ramowe o współpracy z Naczelną Izbą Lekarską.
Jak podkreślił Daniel Rutkowski, prezes AOTMiT – współpraca daje nowe możliwości do współdziałania w oparciu o dialog.
Porozumienie podpisali Łukasz Jankowski – Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej i Daniel Rutkowski – Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. W wydarzeniu brał również udział Artur Drobniak – dyrektor Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia NIL, Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej.
Kluczowe kwestie, które zostały zawarte w dokumencie dotyczą organizacji szkoleń dla lekarzy i lekarzy dentystów oraz prowadzenie badań i analiz. Zawarte porozumienie ma na celu zwiększenie świadomości wśród lekarzy, ekspertów, beneficjentów, a zarazem realizatorów świadczeń.
Wspólnymi siłami AOTMiT i NIL opracują i zrealizują program szkoleń adresowanych do lekarzy i lekarzy dentystów, który dotyczyć będzie pilotaży w systemie ochrony zdrowia, jak również zagadnień z zakresu taryfikacji świadczeń.
Szkolenia przyczynią się do poprawy efektywności programów pilotażowych dla optymalnych rozwiązań systemowych, które poskutkują podniesieniem jakości w ochronie zdrowia.
– Chcemy podzielić się tą wiedzą i zwiększyć świadomość tego, jak pilotaże powinny być wprowadzone. Dodatkowo, chcemy w ramach szkoleń rozdzielić to, co jest programem pilotażowym od tego, co jest badaniem klinicznym – podsumował prezes AOTMiT-u.
W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby technologii medycznych ocenianych przy pomocy pilotaży. Programy pilotażowe są sposobem na przetestowanie i sprawdzenie nowej technologii, nowych rozwiązań organizacyjnych lub metod w małej skali. Ich znaczenie jest niezwykle ważne, pozwalają bowiem zidentyfikować potencjalne ryzyka związane z wdrożeniem technologii w pełnej skali i dopracować szczegóły ich rozwiązania, takie jak np. doprecyzowanie populacji, miejsca realizacji świadczenia, wymaganych warunków.
Doświadczenia AOTMiT pokazują, że pilotaże obejmują szeroki zakres zróżnicowanych rodzajów rozwiązań takie jak wyroby medyczne, badania diagnostyczne, aspekty organizacyjne związane z udzielaniem świadczeń. To powoduje zróżnicowanie samych pilotaży pod względem sposobu realizacji, zbierania danych i ewaluacji.
W praktyce nie zawsze oceniane w AOTMiT pilotaże dostarczały wszystkich informacji uzasadniających wdrożenie test testowanej technologii jako świadczenia gwarantowanego.
To uzasadnia fakt, opracowania przez AOTMiT „Wytycznych do Programów Pilotażowych” oraz wspólnego projektu szkoleniowego. Za pomocą tych działań zamierzamy wesprzeć standaryzację procesu przygotowania i ewaluacji programów pilotażowych dla technologii medycznych i rozwiązań organizacyjnych.
W przypadku szkoleń z zakresu taryfikacji skupimy się, na podniesieniu świadomości uczestników dotyczących zasad taryfikacji oraz korzyści wynikających z taryfikacji zarówno dla świadczeniodawców jak i dla całego systemu ochrony zdrowia. Ukażemy sposób w jaki taryfikacja dostarcza informacji o rzeczywistych kosztach realizowanych świadczeń opieki zdrowotnej co zapewnia właściwą dystrybucję środków przez płatnika.
Szkolenia te, to pierwszy krok w planowanej współpracy między Agencją a samorządem lekarzy.