Statystyki AOTMiT
Grafika 1. Realizacja zadań w latach 2007-I połowa 2024 wynikająca ze zleceń Ministra Zdrowia jak i zadań wynikających z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej
W latach 2007-2024 Agencja realizowała zadania wynikające ze zleceń Ministra Zdrowia jak i zadania wynikające z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Łącznie sporządzono 3 270 analiz dla technologii lekowych i nielekowych, w tym 2 158 ocen lekowych, 479 analiz związanych z oceną świadczeń opieki zdrowotnej oraz 633 innych zadań zleconych przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
Wśród innych zleceń realizowano przygotowanie wycen produktów rozliczeniowych, zmian organizacji w programach lekowych, chemioterapii, refundacji aptecznej, kompleksowe oceny skutków regulacji lub zmiany legislacyjne.
Ponadto Agencja zaopiniowała 2 701 nadesłanych projektów Programów Polityki Zdrowotnej, głównie przez Jednostki Samorządu Terytorialnego.
W zakresie taryfikacji świadczeń opublikowano 1 185 taryf.
Grafika 2. Liczba zleceń zrealizowanych w okresie 2007-I połowa 2024
Grafika 3. Dynamika realizowanych zleceń z zakresu technologii lekowych w podziale na podstawę prawną zlecenia w latach 2010-I połowa 2024
W zakresie materiałów analitycznych związanych z oceną technologii lekowych oceniano wnioski refundacyjne, import docelowy, ocenę zasadności refundowania wskazań pozarejestracyjnych (off-label), cofnięcie decyzji o objęciu refundacją produktu leczniczego, zmiany w zakresie grup limitowych, technologie lekowe o wysokim poziomie innowacyjności (TLI), zaopiniowanie treści programów lekowych przedkładanych do wniosków refundacyjnych (nowe zadanie Agencji) oraz ratunkowy dostęp do technologii lekowych (archiwalne zlecenie Agencji – RDTL).
Grafika 4. Dynamika realizowanych zleceń z zakresu oceny świadczeń opieki zdrowotnej w podziale na podstawę prawną zlecenia w latach 2010-I połowa 2024
W zakresie materiałów analitycznych związanych z oceną świadczeń opieki zdrowotnej oceniano zasadność zakwalifikowania nowej technologii medycznej jako świadczenia gwarantowanego, usunięcie lub zmianę technologii medycznej ujętej w koszyku świadczeń gwarantowanych oraz zasadność rozwiązań w zakresie zaleceń postępowania dotyczących diagnostyki i leczenia.
Grafika 5. Zlecenia z zakresu innych zadań zleconych przez ministra właściwego do spraw zdrowia
Agencja oceniała 633 innych zadań zleconych przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Wśród nich realizowano przygotowanie wycen produktów rozliczeniowych, zmian organizacji w programach lekowych, chemioterapii, refundacji aptecznej, kompleksowe oceny skutków regulacji lub zmiany legislacyjne.
Grafika 6. Liczba opublikowanych taryf dla rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej w latach 2015-I połowa 2024
Łącznie opublikowano 1 185 jednostkowych produktów rozliczeniowych, czyli pozycji rozliczeniowych. Taryfikacja została dodana jako zadanie Agencji w 2015 roku w związku ze zmianą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.
Grafika 7. Liczba opinii o projektach Programów Polityki Zdrowotnej (PPZ) w latach 2010-2024 w podziale na województwa
W latach 2010-2024 nadesłano 2703 projektów Programów Polityki Zdrowotnej do zaopiniowania przez Agencję, w tym 56 projektów zleconych do oceny przez Ministerstwo Zdrowia jako programy o zasięgu ogólnopolskim. Najwięcej PPZ zostało nadesłanych przez jednostki samorządu terytorialnego województwa śląskiego (425), na kolejnej pozycji uplasowało się województwo mazowieckie (351) oraz dolnośląskie (303).
- Kierownictwo
- Rada Przejrzystości
- Elżbieta Lanc
- Dr n. med. Jacek Rubik
- Marcin Kołakowski
- Prof. dr hab. n. med. Aleksandra Zasada
- Dr hab. n. med. Anna Socha- Banasiak
- Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Siudak
- Paweł Grzesiewski
- Prof. dr hab. n. med. Ewa Obuchowicz
- Prof. dr hab. Małgorzata Sznitowska
- Prof. dr hab. n. med. Tomasz Pasierski
- Marcin Lipowski
- Tomasz Młynarski
- Maciej Karaszewski
- Prof. dr hab. n. med. Roman Junik
- Katarzyna Galas
- Małgorzata Dziedziak
- Prof. dr hab. n. med. Andrzej Dąbrowski
- Dr hab. n. med. Anna Czerniecka- Kubicka
- Płk dr n. med. Artur Bachta
- Prof. dr hab. Małgorzata Bała
- Udział w posiedzeniach Rady Przejrzystości
- Plany pracy Rady Przejrzystości
- Zakres tematyczny posiedzeń Rady Przejrzystości
- Praca
- Kontakt
- O Agencji
- Rada do spraw Taryfikacji
- Statystyki AOTMiT
- Struktura organizacyjna AOTMiT
*Szanowni Państwo,
informujemy, iż zamieszczane na stronie Agencji materiały i wyniki dyskusji stanowią efekt pracy koncepcyjnej i procesu analitycznego przeprowadzonego przez zespół Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w oparciu o paradygmat EBM, obejmujący: wyszukiwanie, selekcję, syntezę i interpretację dowodów naukowych, lub przeprowadzoną analizę danych. W związku z powyższym, pragniemy przekazać, iż wykorzystywanie materiału analitycznego lub wyników dyskusji, zgodnie z dobrą praktyką, powinno być opatrzone informacją na temat źródła w postaci: [tytuł prezentacji/raportu], AOTMiT, Warszawa, miesiąc 2024 r.]