Fair and Affordable Pricing
FaAP – Fair and Affordable Pricing
Zasięg Projektu
Grupa Wyszehradzka (V4) Polska, Słowacja, Republika Czeska, Węgry
Cel Projektu
Poprawa oraz ułatwienie dostępu do skutecznych i bezpiecznych technologii medycznych przy zachowaniu opłacalności kosztowej.
Opracowanie schematu ułatwiającego międzynarodową współpracę oraz umożliwiającego wspólne cenowe negocjacje w ramach refundacji produktów leczniczych.
Opis Projektu
3 marca 2017 roku podczas spotkania Ministrów Zdrowia państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Chorwacji i Litwy, zostało podpisane Memorandum o Porozumieniu (MoU, Memorandum of understanding on cooperation in the field of fair and affordable pricing of medicinal products), czyli dokument w formie deklaracji politycznej, który wyznacza podstawowe ramy i cele projektu FaAP.
Zgodnie z treścią dokumentu powołany został Komitet Koordynacyjny, który składał się z maksymalnie pięciu ekspertów z każdego kraju. Do Porozumienia przystąpiły Polska, Węgry, Słowacja, Chorwacja i Litwa, niedługo potem Słowenia.
Głównym celem Memorandum jest współpraca w obszarze cen leków, która przełoży się na zwiększenie dostępności do przystępnych cenowo leków. Jednak szczególnie ważnym aspektem projektu jest wymiana informacji i doświadczeń dotyczących m.in. dobrych praktyk w obszarze polityki cenowej, oceny technologii medycznych, ale również danych z procesów realizowanych w poszczególnych państwach.
W marcu 2019 roku Memorandum o Porozumieniu wygasło, w związku z tym 15 maja 2019 r. w Warszawie Ministrowie Zdrowia: Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Litwy podpisali drugie Porozumienie, które bazuje na pierwszym dokumencie oraz, uwzględniając doświadczenia z ostatnich dwóch lat współpracy, aktualizuje założenia i cele projektu.
Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/podpisanie-memorandum-o-wspolpracy-w-dziedzinie-uczciwych-i-przystepnych-cen-lekow (udostępnione na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska).
W ramach FaAP Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w dniach 11-12 lipca 2019 r., zainicjowała pierwsze wspólne warsztaty, podczas których gościliśmy delegacje wszystkich Sygnatariuszy Porozumienia.
W ciągu dwóch dni warsztatów zapewniono możliwość zapoznania z praktyką procesu refundacyjnego, organizując i moderując spotkania warsztatowe z:
- Prezydium Rady Przejrzystości;
- liderami klinicznymi w osobach Konsultantów Krajowych z dziedziny hematologii, neurologii i onkologii klinicznej;
- niezależnymi ekspertami systemowymi;
- Prezydium Komisji Ekonomicznej Ministerstwa Zdrowia;
- Dyrekcją Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia.
W ramach projektu FaAP w 2020 r. odbyły się 4 telekonferencje dotyczące aspektów oceny technologii medycznych. Przedstawiciele z zaangażowanych krajów prezentowali przykłady procesów oceny, dyskutowane były w szczególności kwestie jakości materiału dowodowego (PFS vs OS) w przypadku technologii onkologicznych i jej wpływu na wyniki oceny.
*Szanowni Państwo,
informujemy, iż zamieszczane na stronie Agencji materiały i wyniki dyskusji stanowią efekt pracy koncepcyjnej i procesu analitycznego przeprowadzonego przez zespół Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w oparciu o paradygmat EBM, obejmujący: wyszukiwanie, selekcję, syntezę i interpretację dowodów naukowych, lub przeprowadzoną analizę danych. W związku z powyższym, pragniemy przekazać, iż wykorzystywanie materiału analitycznego lub wyników dyskusji, zgodnie z dobrą praktyką, powinno być opatrzone informacją na temat źródła w postaci: [tytuł prezentacji/raportu], AOTMiT, Warszawa, miesiąc 2024 r.]