Technologie medyczne
Technologie medyczne to leki, urządzenia, procedury diagnostyczne i terapeutyczne stosowane w określonych wskazaniach, a także organizacyjne systemy wspomagające, w obrębie których wykonywane są świadczenia zdrowotne.
Ocena technologii medycznych (HTA – health technology assessment) polega na ocenie inkrementalnych korzyści w zakresie skuteczności klinicznej i bezpieczeństwa związanych z wprowadzeniem nowej technologii medycznej do praktyki klinicznej w relacji do inkrementalnych kosztów z tym związanych. To interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, której celem jest wsparcie decydentów w podejmowaniu opartych na dowodach naukowych decyzji dotyczących refundowania innowacyjnych lekowych i nielekowych technologii medycznych. Jest postępowaniem mającym na celu podsumowanie dostępnych informacji o zdrowotnych, ekonomicznych, społecznych i etycznych aspektach zastosowania technologii medycznych, prowadzonym w sposób przejrzysty i systematyczny, według powszechnie zaakceptowanych zasad (wytyczne HTA), celem uzyskania jak najwyższej wiarygodności wyników.
Schemat – części składowe stanowiące o multidyscyplinarności HTA
Pełen raport oceny technologii medycznych składa się z:
- analizy problemu decyzyjnego
- analizy klinicznej
- analizy ekonomicznej
- analizy wpływu na system ochrony zdrowia
Agencja opracowuje raporty w sprawie oceny świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie
- kwalifikacji świadczenia opieki zdrowotnej jako świadczenia gwarantowanego,
- określania lub zmiany poziomu lub sposobu finansowania świadczenia gwarantowanego,
- usuwania danego świadczenia opieki zdrowotnej z wykazu świadczeń gwarantowanych,
- zmiany technologii medycznej,
oraz weryfikuje analizy HTA składane wraz z dokumentacją do wniosków o objęcie danego leku refundacją, tj. wpisaniem na listę leków refundowanych.
Przygotowane raporty są podstawą do wydania stanowisk Rady Przejrzystości i rekomendacji Prezesa Agencji.
Schemat – Proces oceny technologii medycznej