AGREE II
Agencja we współpracy z zespołem ekspertów przygotowała tłumaczenie narzędzia oceny jakości wytycznych AGREE II (Appraisal of Guidelines Research and Evaluation) na język polski. W toku prac wypracowano również jednolite słownictwo z zakresu metodyki tworzenia wytycznych.
Narzędzie AGREE II, to stworzony przez międzynarodowy zespół autorski (Appraisal of Guidelines for Research and Evaluation [AGREE] Collaboration) zbiór wskaźników jakości, jakie powinny spełniać dobre wytyczne. Dokument umożliwia wielowymiarową ocenę jakości wytycznych dotyczących dowolnego obszaru opieki zdrowotnej, obejmującą:
- metodykę opracowania wytycznych;
- elementy składowe końcowych zaleceń;
- sposób prezentacji zaleceń;
- uwzględnienie czynników mogących wpływać na ich zastosowanie w praktyce klinicznej.
Obecnie AGREE II jest powszechnie uznawane za standard oceny jakości zaleceń. W wielu krajach stanowi podstawę oceny jakości tworzonych wytycznych, a jego stosowanie jest zalecane przez szereg organizacji ochrony zdrowia, m.in. WHO, Guidelines International Network, brytyjski NICE, czy niemiecki AWMF.
Z perspektywy Agencji, AGREE II jest kluczowym elementem procesu opiniowania wytycznych, pozwalającym na zapewnienie jak najwyższej jakości publikowanych przez Ministra Zdrowia zaleceń.
Autorom wytycznych dokument może pomóc:
- w tworzeniu poprawnych metodycznie zaleceń;
- w określeniu, jakie informacje i w jaki sposób powinny być w nich przedstawione.
Końcowym użytkownikom wytycznych ułatwia ocenę i wybór najwyższej jakości zaleceń.
*Szanowni Państwo,
informujemy, iż zamieszczane na stronie Agencji materiały i wyniki dyskusji stanowią efekt pracy koncepcyjnej i procesu analitycznego przeprowadzonego przez zespół Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w oparciu o paradygmat EBM, obejmujący: wyszukiwanie, selekcję, syntezę i interpretację dowodów naukowych, lub przeprowadzoną analizę danych. W związku z powyższym, pragniemy przekazać, iż wykorzystywanie materiału analitycznego lub wyników dyskusji, zgodnie z dobrą praktyką, powinno być opatrzone informacją na temat źródła w postaci: [tytuł prezentacji/raportu], AOTMiT, Warszawa, miesiąc 2024 r.]